A fájdalmas múlt törlése 8 lépésben
Minden múltbéli emlékünk közül azok a legzavaróbbak, amik gyermekkorunkban fájdalmat okoztak. Életünk során ezek a fájdalmas események tudat alatt alakítják hozzáállásunkat, kiépítik védekező mechanizmusainkat és bizonyos körülmények között meggondolatlan reakciókra késztetnek minket. A következő lépésekkel kitörölhetjük a tudatunkból a múlt emlékeit és el kezdhetjük élvezni a szereteten alapuló és megfontolt problémamegoldások választásának szabadságát.
1. lépés:
Írd le külön papírra az olyan gyermekkori emlékeidet, amelyek a következő érzéseket váltották ki belőled:
- alacsonyrendű vagy értéktelen
- elutasított
- teljesen reménytelen
- elhanyagolt
- mérges
- bűnös
- félelmetes
- mocskos vagy undorító
- igazságtalanul kezelt
- nem megértett
- képtelen a bizalomra
2. lépés:
- Írj egy „levelet” szüleidnek vagy más gyermekkorodban fontos szerepet betöltött személynek, akikről úgy érzed, igazságtalanul bántak veled, és fájdalmat okoztak neked. Említs meg mindent, ami eszedbe jut.
- Írj le minden fájdalmas emléket a lehető legrészletesebben. (Ez akár több napig vagy egy-két hétig is eltarthat. Lehet, hogy betelik néhány jegyzetfüzeted is!)
Ezt a levelet sose küldd el – arra szolgál, hogy a sok szemét kikerüljön az agyadból egy darab papírra.
3. lépés:
- Sűrítsd össze ezt a sok mindent egy egyoldalas összefoglalóvá.
4. lépés:
- Írj egy megbocsátó bekezdést összefoglalód végére, majd írd alá.
5. lépés:
- Olvasd fel a listát és megbocsátó soraidat házastársadnak vagy egy közeli barátodnak.
6. lépés:
- Kérd Istent, hogy bocsásson meg szüleidnek (vagy másoknak, akik megbántottak) a gyermekkorodban okozott fájdalomért.
- Majd imában kérj áldást az illetőre.
- Végül kérd Istent, hogy vegye el fájdalmadat és töltsön be az Ő békéjével.
7. lépés:
- Miután megbocsátottál, jelképesen szabadulj meg a listádtól. Égesd el, tépd össze, húzd le a vécén, dobd be egy folyóba…
8. lépés:
- Ha mégis visszajönne az emlék a fejedbe, nézz a „törölve” feliratra agyad képzeletbeli mappáján, és nyomd meg a „véglegesen töröl” gombot.
- Azonnal mondj egy rövid imát egy bibliai ígérettel összefűzve. „Atyám, a Fil 4:7-ben megígérted, hogy Isten békessége, ami minden értelmet felülhalad, meg fogja őrizni szíveteket és lelketeket a Krisztus Jézusban. Köszönöm, hogy ezzel a békével töltesz el engem.”
- Majd elmélkedj egy békéről szóló bibliai történeten, mint például a háborgó tengert lecsendesítő Jézus (Luk 8:22-25), vagy annak a történetén, amikor Krisztus békét hoz a vízen járva tanítványainak (Máté 14:22-33).
Jegyezd meg:
Ha azt ismételgeted magadnak, hogy ne gondolj annyit a fájdalmadra, találd ki, mi fog történni? Másra se tudsz majd gondolni! Ezért kell őket más gondolatokkal helyettesítened, mint például az Isten gyógyító békéjével kapcsolatosakkal. Ha elég kitartóan gyakorold ezt, szokásoddá válik majd.
Forrás: Dr. Kay Kuzma: Az első 7 év
Bejegyezte: G. Rácskai Gyöngyi
Kép: Pixabay