A harag hatásai
Régen úgy vélték, hogy ha valaki mérges, jobb, ha kiengedi a gőzt. Azonban mára bebizonyosodott, hogy ennek a kockázata nagyobb, mint az a kevés elégtétel, amit a dühkitörés eredményez. A békés emberekkel összehasonlítva a haragos személyek általában a következőkkel szembesültek:
- Esetükben négyszer nagyobb a szívkoszorúér megbetegedések kockázata.
- Nagyobb a fiatalkori elhalálozás kockázatata.
- A dühroham után súlyos bűntudatuk támad.
- Lobbanékonyságuk miatt a rokonaik és barátaik kerülik a társaságukat.
- Több konfliktusuk van a házaságban.
- Gyakrabban használnak káros anyagokat (cigaretta, alkohol, más drogok, stb.)
- Gyakrabban esnek a kényszeres evés áldozatául, ezért sokszor túlsúllyal küzdenek.
Gondoljuk meg kétszer, melőtt haragra lobbannánk, mert talán elkerülhetővé válik a nemkívánatos magatartás kiütközése, és elcsitul a gond.
A Bibliát olvasók körében a haraggal kapcsolatban gyakran János képe jelenik meg, "a mennydörgés fiainak" egyike. Jaj volt annak, aki rossz hangulatban találta! Egy alkalommal engedélyt kért Jézustól, hogy tüzet kérjen az égből az ellenfelei megperzselésére. Azonban a Mesterrel töltött idő átformálta ennek a tanítványnak a jellemét. Pár év múlva már nem a "mennydörgés fia", hanem "a szeretet taníványa" volt Jézusnak. Mi volt a titka? Nagyon egyszerű: Jézus közelsége. Nem kell egyedül küzdenünk. Isten érdekelt belső békénk fenntartásában. Mindenkit megáld, aki szeretné elfogadni az áldását. Jónás könyvében végigszemlélhetjük, hogyan dolgozik a Teremtő Ninive lakóinak és saját haragos prófétájának megmentésén.
Szeretettel, G. Rácskai Gyöngyi
Forrás: Julián Melgosa, Michelson Borges: A reménység ereje. Viata si Sanatate Kiadó. 2018.
Kép: Pixabay