A tehetetlenség törvénye okozza az életmód-változtatással szembeni ellenállásunkat
A legtöbben hajlamosak vagyunk beleesni a különféle magatartás-mintázatok kerékvágásaiba. Ugyanúgy gondolkodunk, reagálunk érzelmileg és cselekszünk. Néha történnek kisebb módosítások, de az életünk alapvető irányultsága mit sem változik. Ráadásul annak ellenére ismételgetjük ezeket az életmód-mintázatokat, hogy eleve kudarcra van ítélve. Legfeljebb akkor merül fel bennünk a hivatásos segítség keresésének gondolata, amikor végre felismerjük, hogy életünk jelenlegi menete nem tehet boldoggá bennünket.
A magunk elhatározásából viszont igen ritkán vágunk jelentős életmód-változtatásba. Ez még akkor is nehezünkre esik, ha egyébként tudatában vagyunk annak, hogy alapvető változtatásra lenne szükség: pl. meg kellene szabadulnunk rögeszméinktől, csökkentenünk kellene a ránk nehezedő stresszt, le kellene szoknunk a dohányzásról, vagy le kellene fogynunk stb.
Hogyan változzunk meg?
A megoldás kulcsa:
- Az adott probléma lebontása kisebb, egyszerűbb részfeladatokra.
- Próbáljunk begyakorolni néhány olyan egyszerű stratégiát, amelyek felkészítenek a nehezebbre.
- Fokozatosan térjünk át az egyre nehezebb feladatokra, amíg végül könnyedén meg tudunk küzdeni a bonyolultabbakkal is.
Nem szükséges egyik napról a másikra drasztikus változtatásokat végrehajtanunk a napirendünkön. A lényeg, hogy bármit teszünk, az mindig a jó irányba való változást szolgálja. Aztán egyszer csak átlendülünk a „holtponton”. A hátralevő útszakasz már jóval könnyebb lesz, hiszen rendszerint csak az elindulás a nehéz.
Válj természetesen ragyogó, boldog emberré!
Forrás: Elden M. Chalmers: Az agy csodálatos öngyógyító képessége